  • 101TL2887-51
101TL2887-51
advertisement
Manufacturer No:
101TL2887-51
HK JDW NO:
384-101TL2887-51
Package:
Datasheet:
101TL2887-51
Description:
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 115V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
101TL2887-51
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    36.29g
  • Actuator Material
    Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -65°C~71°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    TL
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated DC
    28V
  • Current Rating (Amps)
    100mA AC/DC
  • Orientation
    Straight
  • Ingress Protection
    Environment Sealed
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    100mA
  • Termination Style
    IWTS
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Body Length or Diameter
    28.7mm
  • Body Breadth
    15.75 mm
  • Actuator Type
    Standard Round
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.40mm Dia
  • Contact Current(DC)-Max
    0.1A
  • Sealing
    DUST PROOF; WATER PROOF
  • Max Voltage Rating (AC)
    115V
  • Illumination
    Non-Illuminated
  • Max Voltage Rating (DC)
    28V
  • Switch Type
    TOGGLE SWITCH
  • Bushing Thread
    15/32-32
  • Contact Current(AC)-Max
    0.1A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    .1A@115VAC
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    .1A@28VDC
  • Actuator Length
    17.27mm