  • 101X133U040AH2B
101X133U040AH2B
advertisement
Manufacturer No:
101X133U040AH2B
HK JDW NO:
192-101X133U040AH2B
Description:
101X 13000μF Capacitor Bulk 11400mA
Step5Bar-code shipping tag
101X133U040AH2B
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    101X
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Capacitance
    13000μF
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    40V
  • Leakage Current
    1.081665mA
  • Ripple Current
    11400mA
  • Positive Tolerance
    75%
  • Negative Tolerance
    10%
  • ESR
    23.2 mΩ