  • 105PMB122KSP1
105PMB122KSP1
advertisement
Manufacturer No:
105PMB122KSP1
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-105PMB122KSP1
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
105PMB122KSP1
Description:
Capacitor;Igbt Snubber;1uF;Tape Wrap&Expory Fill Case;Polypropylene;1200VDC
Step5Bar-code shipping tag
105PMB122KSP1
    Select All
  • Insulation Resistance
    30GOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1200V
  • Dissipation Factor
    0.06 %
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V
  • Height Seated (Max)
    1.398 35.50mm
  • Thickness
    33.5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PMB
  • Size / Dimension
    1.673Lx1.319W 42.50mmx33.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 630
  • HTS Code
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Voltage - Rated AC
    630V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.7mOhm