  • R46KN347000N0M
R46KN347000N0M
advertisement
Manufacturer No:
R46KN347000N0M
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-R46KN347000N0M
Package:
Radial
Datasheet:
R46KN347000N0M
Purchasing and Inquiry
R46KN347000N0M Overview
As a result of the device, there is 63Ohm insulation resistance.Electrical devices with 0.886 22.50mm lead spacing are used in this application.A temperature of -40°C~110°C is suitable for operation of the device.
R46KN347000N0M Features
63Ohm insulation resistance
R46KN347000N0M Applications
There are a lot of KEMET R46KN347000N0M applications of film capacitors.
  • VCO's
  • Bypassing
  • Switch mode power supplies
  • Satellite TV
  • Filters
  • Coupling, decoupling
  • Audio/video equipment
  • IGBT
  • Lighting
  • Battery management system
Step5Bar-code shipping tag
R46KN347000N0M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    R46
  • Size / Dimension
    1.043Lx0.276W 26.50mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.47μF
  • Voltage - Rated DC
    560V
  • Depth
    7mm
  • Reference Standard
    IEC60384-14
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    22.5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.886 22.50mm
  • Insulation Resistance
    63Ohm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Voltage
    250V
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Dissipation Factor
    0.1 %
  • Height
    16mm
  • Height Seated (Max)
    0.634 16.10mm