  • ECQ-UAAF224M
ECQ-UAAF224M
advertisement
Manufacturer No:
ECQ-UAAF224M
HK JDW NO:
590-ECQ-UAAF224M
Datasheet:
ECQ-UAAF224M
Purchasing and Inquiry
ECQ-UAAF224M Overview
Lead spacing is 0.591 15.00mm for this electrical device.Devices with a -40°C~110°C temperature capability can be operated.
ECQ-UAAF224M Features
ECQ-UAAF224M Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components ECQ-UAAF224M applications of film capacitors.
  • RFI for automotive
  • Test and measuring equipment
  • Bypassing
  • Blocking
  • Filters
  • Filtering
  • Mobile communications
  • IGBT
  • VCO's
  • TV and monitor sets
Step5Bar-code shipping tag
ECQ-UAAF224M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    ECQ-UA
  • Size / Dimension
    0.689Lx0.295W 17.50mmx7.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    EMI, RFI Suppression
  • Capacitance
    0.22μF
  • Voltage - Rated DC
    275V
  • Depth
    7.5mm
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    15mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PP
  • Lead Spacing
    0.591 15.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    6930
  • Voltage
    275V
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm