  • 10AX027H4F35E3SG
10AX027H4F35E3SG
advertisement
Manufacturer No:
10AX027H4F35E3SG
Manufacturer:
Intel
HK JDW NO:
386-10AX027H4F35E3SG
Package:
1152-BBGA, FCBGA
Datasheet:
10AX027H4F35E3SG
Description:
3.5mm mm FPGAs Arria 10 GX Series 1152-BBGA, FCBGA 1mm mm
Purchasing and Inquiry
10AX027H4F35E3SG Overview
A 1152-BBGA, FCBGA package is provided with this component. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. 384 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block contains 270000 logic elements or cells. Power is provided by a 0.9V-volt supply. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. This device is powered by a 0.87V~0.98V battery. The Arria 10 GX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~100°C TJ when operating the machine. During the installation of this device, 384 outputs were incorporated. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 17870848 bfpga electronics s of RAM. 101620 LABs and CLBs are built into this FPGA. There is a 0.9V power supply that is required to operate it.
10AX027H4F35E3SG Features
384 I/Os
Up to 17870848 RAM bits
10AX027H4F35E3SG Applications
There are a lot of Intel 10AX027H4F35E3SG FPGAs applications.
  • Software-defined radios
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • Broadcast
  • Ecosystem
  • Embedded Vision
  • Medical ultrasounds
  • Scientific Instruments
  • Defense Applications
  • Random logic
  • Image processing
Step5Bar-code shipping tag
10AX027H4F35E3SG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1152-BBGA, FCBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Series
    Arria 10 GX
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    0.87V~0.98V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    0.9V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B1152
  • Number of Outputs
    384
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    0.9V
  • Number of I/O
    384
  • Number of Inputs
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    270000
  • Total RAM Bits
  • Number of LABs/CLBs
    101620
  • Height Seated (Max)
    3.5mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm