  • 10HV22N222MN
10HV22N222MN
advertisement
Manufacturer No:
10HV22N222MN
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-10HV22N222MN
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
HV RAD-LDD Indust C0G HV 2200pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±20% C0G NP0 0.370Lx0.250W 9.40mmx6.35mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
10HV22N222MN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HV RAD-LDD Indust C0G HV
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.370Lx0.250W 9.40mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Applications
    Downhole
  • Voltage - Rated
    1000V 1kV
  • Capacitance
    2200pF
  • Terminal Pitch
    6.98mm
  • Lead Pitch
    6.985mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.275 6.99mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Size Code
    3725
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.300 7.62mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    6.35mm