  • 1120-4R7M-RC
1120-4R7M-RC
advertisement
Manufacturer No:
1120-4R7M-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-1120-4R7M-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
1120-4R7M-RC
Description:
FIXED IND 4.7UH 11.4A 5 MOHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1120-4R7M-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    16mm
  • Lead Length
    12.7mm
  • Inductance
    4.7μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    5mOhm Max
  • Max DC Current
    11.4A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Tolerance
    20%
  • DC Current
    11.4A
  • Diameter
    20.57mm
  • Height
    224.536mm
  • Height Seated (Max)
    0.840 21.34mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    1120
  • Size / Dimension
    0.810Dia 20.57mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    5mOhm
  • HTS Code
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Current Rating
    11.4A