  • 113CNQ100ASL
113CNQ100ASL
advertisement
Manufacturer No:
113CNQ100ASL
HK JDW NO:
884-113CNQ100ASL
Package:
D-61-8-SL
Datasheet:
113CNQ100ASL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
113CNQ100ASL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    D-61-8-SL
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    113CNQ100
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    810mV @ 55A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
    7kA
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    55A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    55A