  • 1140-222K-RC
1140-222K-RC
advertisement
Manufacturer No:
1140-222K-RC
HK JDW NO:
103-1140-222K-RC
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
1140-222K-RC
Description:
High Current RF Choke Bobbin Core 2.2mH 10% 1KHz Ferrite 2.4A 494mOhm DCR RDL
Step5Bar-code shipping tag
1140-222K-RC
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Number of Pins
    2
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    CYLINDRICAL PACKAGE
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    1140
  • Size / Dimension
    1.500Dia 38.10mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    2.4A
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Construction
    Bobbin Core
  • Current Rating
    4A
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    27.94mm
  • Lead Length
    12.7mm
  • Inductance
    2.2mH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    494mOhm Max
  • Max DC Current
    4A
  • Inductor Application
    HIGH CURRENT INDUCTOR
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Current - Saturation
    4.4A
  • Inductance Tolerance
    10%
  • DC Current
    4A
  • Diameter
    38.1mm
  • Height
    26.16mm
  • Height Seated (Max)
    1.030 26.16mm