  • 1140-2R2M
1140-2R2M
advertisement
Manufacturer No:
1140-2R2M
HK JDW NO:
103-1140-2R2M
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet:
1140-2R2M
Step5Bar-code shipping tag
1140-2R2M
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Vertical Cylinder
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    1140
  • Published
    2006
  • Size / Dimension
    1.500Dia 38.10mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    27A
  • Lead Pitch
    28.194mm
  • Inductance
    2.2μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    2mOhm Max
  • Max DC Current
    27A
  • Diameter
    38.1mm
  • Height Seated (Max)
    1.030 26.16mm