  • AISC-1008F-1R2G-T
AISC-1008F-1R2G-T
advertisement
Manufacturer No:
AISC-1008F-1R2G-T
Manufacturer:
Abracon LLC
HK JDW NO:
5-AISC-1008F-1R2G-T
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
AISC-1008F-1R2G-T
Description:
Quantity:
In Stock : 1512
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
AISC-1008F-1R2G-T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1008 (2520 Metric)
  • Supplier Device Package
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • Series
    AISC-1008F
  • Size / Dimension
    0.115Lx0.110W 2.92mmx2.79mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Wirewound
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Current Rating (Amps)
    650mA
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    650mA
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Case Code (Imperial)
  • Inductance
    1.2μH
  • Test Frequency
    7.9MHz
  • DC Resistance (DCR)
    800mOhm Max
  • Max DC Current
    1A
  • Frequency - Self Resonant
    250MHz
  • Q @ Freq
    37 @ 50MHz
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
  • Q Factor
    48
  • Height
    2.286mm
  • Height Seated (Max)
    0.090 2.29mm
  • Length
    2.8956mm
  • Width
    2.794mm