  • 1182F240
1182F240
advertisement
Manufacturer No:
1182F240
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
HK JDW NO:
348-1182F240
Package:
Datasheet:
1182F240
Description:
TRANSFORMER TOROIDAL POWER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1182F240
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1182F240.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.1lbs 952.5g
  • Published
    2014
  • Series
    1182
  • Size / Dimension
    88.90mm Dia
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Toroidal
  • Power Rating
    80W
  • Frequency
    60Hz
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Power - Max
    80VA
  • Outside Diameter
    88.9 mm
  • Voltage - Primary
    117V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    240V
  • Secondary Winding(s)
    Single
  • Secondary Current
    333mA
  • Height
    38.1mm
  • Height Seated (Max)
    38.10mm