  • 1206BB106K250NGX072T
1206BB106K250NGX072T
advertisement
Manufacturer No:
1206BB106K250NGX072T
Manufacturer:
Knowles Novacap
HK JDW NO:
438-1206BB106K250NGX072T
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
10μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm -55°C~125°C Gold Flash Termination Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 1529
Step5Bar-code shipping tag
1206BB106K250NGX072T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    44 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.125Lx0.060W 3.18mmx1.52mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Gold Flash Termination
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    10μF
  • Thickness (Max)
    0.064 1.63mm