  • 1210R-056J
1210R-056J
advertisement
Manufacturer No:
1210R-056J
Manufacturer:
API Delevan
HK JDW NO:
79-1210R-056J
Package:
SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1210R-056J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Material - Core
    Phenolic
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, 7 Inch
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    2.67mm
  • Current Rating
    1.562A
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
    1210
  • Inductance
    5.6 nH
  • Test Frequency
    50MHz
  • Max DC Current
    1.562A
  • Frequency - Self Resonant
    2.7GHz
  • Inductor Application
    RF INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    40
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Q Factor
    40
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    50mOhm
  • Inductance-Nom (L)
    0.0056 μH
  • Height
    2.57mm
  • Height Seated (Max)
    2.5654mm
  • Length
    3.2512mm
  • Width
    2.413mm