  • 143-302LAG-RC1
143-302LAG-RC1
advertisement
Manufacturer No:
143-302LAG-RC1
HK JDW NO:
384-143-302LAG-RC1
Package:
Disc 5mm
Datasheet:
143-302LAG-RC1
Purchasing and Inquiry
143-302LAG-RC1 Overview
There is a Bulk package for NTC thermistors. In order to make it more convenient, it has been included in the package Disc 5mm. As a result, NTC thermistors need to have a resistance tolerance of ±10%. Ensure that the temperature of NTC thermistors is set to -60°C~125°C in order to ensure reliable performance. There are 2 terminations on these NTC thermistors. It is necessary to connect the 2 pins of the NTC thermistors in order for them to function properly.
143-302LAG-RC1 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
143 Series
Operating Temperature: -60°C~125°C
3kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
10% Tolerance
143-302LAG-RC1 Applications
  • Temperature detection of battery cells
  • Protection of power transistors in various electronic circuits and more
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Mobile phones
  • Heating systems
  • Battery packs
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Automotive Electronics
  • Refrigeration
  • LCD compensation
Step5Bar-code shipping tag
143-302LAG-RC1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 5mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -60°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    143
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    3kOhm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Length
    381mm
  • Resistance Tolerance
    ±10%
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE SENSING
  • Resistance in Ω @ 25°C
    3k
  • B Value Tolerance
    ±2.3%
  • B25/85
    3974K
  • Thermal Sensitivity Index
    3887 K
  • B0/50
  • Diameter
    508mm