  • 14A-56-24B30
14A-56-24B30
advertisement
Manufacturer No:
14A-56-24B30
HK JDW NO:
664-14A-56-24B30
Package:
Datasheet:
14A-56-24B30
Description:
Power Transformer 4000Vrms 56VA 8Term. PC Pin Thru-Hole
Step5Bar-code shipping tag
14A-56-24B30
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Weight
    1.7lbs 771.1g
  • Size / Dimension
    76.20mm Lx63.50mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Laminated Core
  • Additional Feature
    PARALLEL CONNECTED
  • Power Rating
    56W
  • Max Power Dissipation
    56W
  • Depth
    63.5mm
  • Physical Dimension
    L76.2XB63.5XH46.02 (mm)
  • Max Output Current
    2.33A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 4.66A Series 2.33A
  • Power - Max
    56VA
  • Lead/Base Style
  • Output Voltage 1
    12V
  • Isolation Voltage
    4000V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 12V Series 24V
  • Output Voltage 2
    12V
  • VA Rating
    56 VA
  • Height
    46.0248mm
  • Height Seated (Max)
    46.02mm
  • Length
    76.2mm