  • 14A-10-12B9
14A-10-12B9
advertisement
Manufacturer No:
14A-10-12B9
Manufacturer:
Pulse Electronics Power
HK JDW NO:
664-14A-10-12B9
Package:
Datasheet:
14A-10-12B9
Description:
Power Transformer 4000Vrms 10VA 8Term. PC Pin Thru-Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
14A-10-12B9
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Power Rating
    10W
  • Max Power Dissipation
    10W
  • Shielding
    Unshielded
  • Depth
    39.67mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Approval Agency
    UL; CSA; TUV
  • Physical Dimension
    L47.62XB39.67XH34.92 (mm)
  • Max Output Current
    1.6A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 1.6A Series 800mA
  • Power - Max
    10VA
  • Lead/Base Style
    PC Pin
  • Output Voltage 1
    6.3V
  • Isolation Voltage
    4000V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 6.3V Series 12.6V
  • Output Voltage 2
    6.3V
  • Secondary Winding(s)
    Single, Multiple Taps
  • VA Rating
    10 VA
  • Height
    34.925mm
  • Height Seated (Max)
    34.93mm
  • Length
    47.62mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    0.53lb 240.4g
  • Published
    2009
  • Series
    International PC Plug-In
  • Size / Dimension
    47.63mm Lx39.67mm W