  • 153210-2000-RB
153210-2000-RB
advertisement
Manufacturer No:
153210-2000-RB
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-153210-2000-RB
Package:
Datasheet:
153210-2000-RB
Description:
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tray Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 10 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
153210-2000-RB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    1532
  • Published
    2010
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Bottom or Top Entry
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    500VDC
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    1A
  • Pitch
    2.0066mm
  • Insulation Height
    0.129 3.28mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)