  • 155124RS73200
155124RS73200
advertisement
Manufacturer No:
155124RS73200
Manufacturer:
Würth Elektronik
HK JDW NO:
908-155124RS73200
Package:
2-SMD, Side View
Datasheet:
155124RS73200
Description:
LED RED CLEAR 1204 SMD R/A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
155124RS73200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    84 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Package / Case
    2-SMD, Side View
  • Supplier Device Package
    1204
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    WL-SMSW
  • Size / Dimension
    3.20mm Lx1.50mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Red
  • Configuration
    Standard
  • Power Dissipation
    60mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    2V
  • Viewing Angle
    120°
  • Forward Current
    25mA
  • Current - Test
    20mA
  • Lens Style
    Rectangle with Domed Top
  • Lens Size
    2.00mmx1.00mm
  • Forward Voltage
    2V
  • Luminous Intensity
    130 mcd
  • Millicandela Rating
    130mcd
  • Lens Transparency
    Clear
  • Wavelength - Peak
    632nm
  • Lens Color
    Colorless
  • Reverse Voltage
    5V
  • Wavelength
    624 nm
  • Wavelength - Dominant
    624nm
  • Height
    1.7mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.5mm
  • Height (Max)
    1.20mm