  • 1555.N0500.12
1555.N0500.12
advertisement
Manufacturer No:
1555.N0500.12
Manufacturer:
American Electrical Inc.
HK JDW NO:
51-1555.N0500.12
Package:
Datasheet:
1555.N0500.12
Description:
CABLE GLAND 5.5-12MM 1/2NPT NYL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1555.N0500.12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Cable
  • Material
    Nylon
  • Series
    Syntec®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Cable Gland
  • Color
    Light Gray
  • Ingress Protection
    IP54/68 - Dust Protected, Dust Tight, Waterproof, Water Resistant
  • Thread Size
    1/2 NPT
  • Wire/Cable Diameter
    11.938 mm
  • Includes
    Sealing Ring
  • Cable Diameter
    0.22 ~ 0.47 (5.5mm ~ 12.0mm)
  • Length
    9mm