  • 155PMB122KSP0
155PMB122KSP0
advertisement
Manufacturer No:
155PMB122KSP0
Manufacturer:
Illinois Capacitor
HK JDW NO:
373-155PMB122KSP0
Package:
Rectangular Box
Datasheet:
155PMB122KSP0
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 1.2KVDC SCREW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
155PMB122KSP0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Height Seated (Max)
    1.811 46.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Rectangular Box
  • Terminal Shape
    LUG
  • Dielectric Material
    Polypropylene (PP), Metallized
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    PMB
  • Size / Dimension
    1.673Lx1.299W 42.50mmx33.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw Terminals
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE(V) : 630
  • HTS Code
  • Capacitance
    1.5μF
  • Voltage - Rated DC
    1.2kV
  • Voltage - Rated AC
    630V
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.1mOhm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1200V
  • Rated (AC) Voltage (URac)
    500V