  • 15KP85CA-B
15KP85CA-B
advertisement
Manufacturer No:
15KP85CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-15KP85CA-B
Package:
P600, Axial
Datasheet:
15KP85CA-B
Step5Bar-code shipping tag
15KP85CA-B
    Select All
  • Power Dissipation-Max
    8W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    94.4V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    109A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    137V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    85V
  • Breakdown Voltage
    94.4V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    85V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    P600, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ