  • 15KPA240C-B
15KPA240C-B
advertisement
Manufacturer No:
15KPA240C-B
HK JDW NO:
461-15KPA240C-B
Package:
P600, Axial
Datasheet:
15KPA240C-B
Step5Bar-code shipping tag
15KPA240C-B
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    15KPA
  • Published
    2014
  • JESD-609 Code
    e3
    Not Applicable
  • Termination
    Axial
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Applications
    General Purpose
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Operating Supply Voltage
    240V
  • Polarity
    Bidirectional
  • Number of Channels
    1
  • Voltage - Breakdown (Min)
    252.72V
  • Power - Peak Pulse
    15000W 15kW
  • Clamping Voltage
    403.83V
  • Peak Pulse Current
    371A
  • Reverse Standoff Voltage
    240V
  • Max Surge Current
    39A
  • Peak Pulse Power
    15kW
  • Breakdown Voltage
    267V