  • 168684J63F-F
168684J63F-F
advertisement
Manufacturer No:
168684J63F-F
HK JDW NO:
192-168684J63F-F
Package:
Radial
Datasheet:
168684J63F-F
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RADIAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
168684J63F-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Polyester, Metallized
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Series
    168
  • Size / Dimension
    0.283Lx0.177W 7.20mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PC Pins
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.68μF
  • Voltage - Rated DC
    63V
  • Depth
    4.5mm
  • Voltage - Rated AC
    40V
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PET
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Size Code
    2818
  • Height
    9.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.374 9.50mm
  • Length
    7.2mm