  • 16TZV100M6.3X6.1
16TZV100M6.3X6.1
advertisement
Manufacturer No:
16TZV100M6.3X6.1
HK JDW NO:
683-16TZV100M6.3X6.1
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
Description:
RUBYCON 16TZV100M6.3X6.1SMD Aluminium Electrolytic Capacitor, TZV Series, 100 F, 16 V, Radial Can - SMD, 6.3 mm
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16TZV100M6.3X6.1
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    TZV
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    360mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.016mA
  • Ripple Current
    250mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    360mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    125mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    250mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    250mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    6.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.240 6.10mm
  • Width
    6.6mm