  • 16TZV220M6.3X8
16TZV220M6.3X8
advertisement
Manufacturer No:
16TZV220M6.3X8
HK JDW NO:
683-16TZV220M6.3X8
Package:
Radial, Can - SMD
Datasheet:
16TZV220M6.3X8
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
16TZV220M6.3X8
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - SMD
  • Terminal Shape
    FLAT
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Surface Mount Land Size
    0.260Lx0.260W 6.60mmx6.60mm
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    TZV
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e6
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Bismuth (Sn/Bi)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    340mOhm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    300mA
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Impedance
    340mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    180mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    300mA @ 100kHz
  • Ripple Current (AC)
    300mA
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    8mm
  • Height Seated (Max)
    0.315 8.00mm
  • Width
    6.6mm