  • 17PCSA564MC19P
17PCSA564MC19P
advertisement
Manufacturer No:
17PCSA564MC19P
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-17PCSA564MC19P
Package:
Datasheet:
17PCSA564MC19P
Description:
POT 560K OHM 1/4W CARBON LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
17PCSA564MC19P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Resistive Material
    Carbon
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2007
  • Series
    17P, Citec
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    PCB
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    5%
  • Resistance
    560kOhm
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    350V
  • HTS Code
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    POTENTIOMETER
  • Termination Style
    PC Pins
  • Actuator Type
    Flatted
  • ELV
    Compliant
  • Bushing Thread
    M10 x 0.75
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Built in Switch
    Push-Push, SPDT
  • Actuator Diameter
    0.236 (6.00mm)
  • Rotation
    300°
  • Ganging Number
    1
  • Size - Body
    Rectangular - 0.756 x 0.699 Face x 0.827 H 19.20mmx17.00mmx21.00mm
  • Actuator Length
    0.748 19.00mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
Hot Sales in Thermal
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%
JC22S 1K 0.5%