  • 192-103LET-A01
192-103LET-A01
advertisement
Manufacturer No:
192-103LET-A01
HK JDW NO:
384-192-103LET-A01
Package:
Bead
Datasheet:
192-103LET-A01
Purchasing and Inquiry
192-103LET-A01 Overview
An NTC thermistor is packaged in the form of a Bulk. In order to make it as convenient as possible, it has been included in the Bead package. It is recommended that NTC thermistors be set at -60°C~150°C to ensure reliable performance. Each of these NTC thermistors has a total of 2 terminations. A NTC thermistor must have the 2 pins connected in order to function properly.
192-103LET-A01 Features
2 Pins
Package/Case: Bulk
192 Series
Operating Temperature: -60°C~150°C
10kOhm Resistance
Mounting Type: Through Hole
0.2% Tolerance
192-103LET-A01 Applications
  • Compensation of pressure sensors
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Heating systems
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Electronic Thermometers
  • Air-conditioning systems
  • Temperature measurement,compensation in consumer and industrial applications
  • Battery packs
  • Battery Packs and Portable Electronics
  • Refrigeration
Step5Bar-code shipping tag
192-103LET-A01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Bead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -60°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • Series
    192
  • Tolerance
    0.2%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • Resistance
    10kOhm
  • Resistor Type
    NTC THERMISTOR
  • Lead Length
    381mm
  • Thermistor Application
    TEMPERATURE COMPENSATION
  • Resistance in Ω @ 25°C
    10k
  • B Value Tolerance
    ±1.3%