  • 195D156X9016Y2T
195D156X9016Y2T
advertisement
Manufacturer No:
195D156X9016Y2T
Manufacturer:
Vishay Sprague
HK JDW NO:
874-195D156X9016Y2T
Package:
2910 (7227 Metric)
Datasheet:
195D156X9016Y2T
Purchasing and Inquiry
195D156X9016Y2T Overview
195D156X9016Y2T Features
a leakage current of 2.3μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
195D156X9016Y2T Applications
There are a lot of Vishay Sprague 195D156X9016Y2T applications of tantalum capacitors.
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • Avionics / military / space
  • Computer
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Consumer
  • ABS
  • Military / aerospace
Step5Bar-code shipping tag
195D156X9016Y2T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    2.65mm
  • Case Code (Metric)
    7226
  • Case Code (Imperial)
    2810
  • Leakage Current
    2.3μA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    Y
  • Height
    1.75mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.239mm
  • Width
    2.65mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2910 (7227 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
  • Series
    TANTAMOUNT®, 195D
  • Size / Dimension
    0.285Lx0.104W 7.24mmx2.65mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V