  • 199D157X0016F6V1
199D157X0016F6V1
advertisement
Manufacturer No:
199D157X0016F6V1
HK JDW NO:
874-199D157X0016F6V1
Package:
Radial
Datasheet:
199D157X0016F6V1
Purchasing and Inquiry
199D157X0016F6V1 Overview
199D157X0016F6V1 Features
a leakage current of 8μA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
199D157X0016F6V1 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 199D157X0016F6V1 applications of tantalum capacitors.
  • Military / aerospace
  • Airbag systems
  • Computer
  • ABS
  • General purpose
  • Automotive ECU
  • Avionics / military / space
  • Telecom infrastructure
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
Step5Bar-code shipping tag
199D157X0016F6V1
    Radial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.378Dia 9.60mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Termination
  • Type
    Conformal Coated
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    8μA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    F
  • Height
    19.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.748 19.00mm
  • Length
    16.5mm