  • 199D226X9016D6B1E3
199D226X9016D6B1E3
advertisement
Manufacturer No:
199D226X9016D6B1E3
HK JDW NO:
874-199D226X9016D6B1E3
Package:
Radial
Purchasing and Inquiry
199D226X9016D6B1E3 Overview
This capacitor leaks current 0.0035mA.The dissipation factor of a capacitor is the power loss when AC is applied through the capacitor, and this capacitor's factor is 8 %.To determine the quality of insulating oil, the Tan Delta test is conducted on it, and its tan delta is 0.08.
199D226X9016D6B1E3 Features
a leakage current of 0.0035mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
199D226X9016D6B1E3 Applications
There are a lot of Vishay Sprague 199D226X9016D6B1E3 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Avionics,
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Consumer
  • General purpose
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
199D226X9016D6B1E3
    10 Weeks
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.236Dia 6.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Conformal Coated
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    22μF
  • Packing Method
    TR
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height Seated (Max)
    0.498 12.66mm
  • Length
    6mm
  • Width
    6mm