  • 1KSMBJ22
1KSMBJ22
advertisement
Manufacturer No:
1KSMBJ22
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
HK JDW NO:
461-1KSMBJ22
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
1KSMBJ22
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1KSMBJ22
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1KSMBJ22 .
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Telecom
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    19.8V
  • Power - Peak Pulse
    1000W 1kW
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    31.7A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    31.9V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    17.8V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    22V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ