  • 1N5343CE3/TR12
1N5343CE3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5343CE3/TR12
HK JDW NO:
523-1N5343CE3/TR12
Datasheet:
1N5343CE3/TR12
Description:
ZENER DIODE 1.5Ohm ±2% 7.5V 10μA @ 5.4V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5343CE3/TR12
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    1N5343
  • Impedance
    1.5Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 5.4V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Impedance-Max
    1.5Ohm
  • Zener Voltage
    7.5V
  • Voltage Tolerance
    2%