  • MTZJT-722.7B
MTZJT-722.7B
advertisement
Manufacturer No:
MTZJT-722.7B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-MTZJT-722.7B
Package:
DO-204AG, DO-34, Axial
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO34
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MTZJT-722.7B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AG, DO-34, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Tolerance
    ±3%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN/TIN COPPER
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    45Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    200nA
  • Test Current
    5mA
  • Zener Voltage
    2.7V
  • Height
    1.8mm
  • Length
    2.7mm
  • Width
    1.8mm