  • 1N5352/TR12
1N5352/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5352/TR12
HK JDW NO:
523-1N5352/TR12
Datasheet:
1N5352/TR12
Description:
ZENER DIODE 2.5Ohm ±20% 15V 1μA @ 10.8V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5352/TR12
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    T-18, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    1N5352
  • Impedance
    2.5Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 10.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    2.5Ohm
  • Zener Voltage
    15V