  • 1N5355BE3/TR13
1N5355BE3/TR13
advertisement
Manufacturer No:
1N5355BE3/TR13
HK JDW NO:
523-1N5355BE3/TR13
Datasheet:
1N5355BE3/TR13
Description:
ZENER DIODE 2.5Ohm ±5% 18V 500nA @ 13V -65°C~150°C 5W T-18, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5355BE3/TR13
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Base Part Number
    1N5355
  • Impedance
    2.5Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500nA @ 13V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 1A
  • Impedance-Max
    2.5Ohm
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    18V
  • Zener Voltage
    18V