  • YFZVFHTR22B
YFZVFHTR22B
advertisement
Manufacturer No:
YFZVFHTR22B
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-YFZVFHTR22B
Package:
2-SMD, Flat Lead
Purchasing and Inquiry
YFZVFHTR22B Overview
In order to supply this electrical device, a reverse leakage current of 200nA @ 17V is required.As part of the operation, the maximum voltage - Zener (Nom) is reduced to 21.18V.Setting the working test voltage to 5mA will allow this device to operate.
YFZVFHTR22B Features
reverse leakage current of 200nA @ 17V
200nA @ 17V is the maximum voltage (Tol)
the working test voltage to 5mA
minimal dynamic impedance is 5mA
YFZVFHTR22B Applications
There are a lot of ROHM Semiconductor YFZVFHTR22B applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
YFZVFHTR22B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2-SMD, Flat Lead
  • Surface Mount
    YES
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2017
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Tolerance
    ±2.53%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200nA @ 17V
  • Case Connection
    CATHODE
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    30Ohm
  • Reference Voltage
    22V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    21.18V
  • Working Test Current
    5mA