  • 1N5929BRLG
1N5929BRLG
advertisement
Manufacturer No:
1N5929BRLG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-1N5929BRLG
Datasheet:
1N5929BRLG
Purchasing and Inquiry
1N5929BRLG Overview
The reverse leakage current for this electrical device is 1μA @ 11.4V.Zener single diode is a maximum voltage (Tol) that can be supplied at 5%.A maximum reverse leakage current of 1μA is observed.As it has a zener current of 100mA, it has a tremendous amount of design flexibility.1.5V @ 200mA is achieved when the maximum voltage - Forward (Vf) is applied for its operation.This device can function fully with a reverse peak voltage of 1μA.
1N5929BRLG Features
reverse leakage current of 1μA @ 11.4V
1μA @ 11.4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 100mA
1N5929BRLG Applications
There are a lot of ON Semiconductor 1N5929BRLG applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
1N5929BRLG
    Select All
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1N5929
  • Pin Count
    2
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    15V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    9Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 11.4V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    9Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    25mA
  • Reference Voltage
    15V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Zener Voltage
    15V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    100mA
  • Diameter
    2.7mm
  • Height
    5.2mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    6.35mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Material
    Plastic
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    5W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Max Power Dissipation
    3W