  • MM3Z3V3T1G
MM3Z3V3T1G
advertisement
Manufacturer No:
MM3Z3V3T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MM3Z3V3T1G
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
MM3Z3V3T1G
Purchasing and Inquiry
MM3Z3V3T1G Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 5μA @ 1V.Tol is the maximum voltage that can be supplied (6.06%).A reverse leakage current that reaches 5μA is the maximum.Wdiodeh a zener current of 10mA, diode is highly flexible in terms of design.900mV @ 10mA is reached when the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation.For full functionality, this device should have a reverse voltage peak of 5μA.
MM3Z3V3T1G Features
reverse leakage current of 5μA @ 1V
5μA @ 1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 5μA
the zener current of 10mA
MM3Z3V3T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor MM3Z3V3T1G applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
MM3Z3V3T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-76, SOD-323
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Tolerance
    ±6%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    3.3V
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MM3Z3V3
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3.3V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    95Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 1V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    300mW
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    95Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    3.3V
  • Forward Voltage
    900mV
  • Zener Voltage
    3.3V
  • Voltage Tol-Max
    6.06%
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Voltage Tolerance
    6%
  • ESD Protection
  • Zener Current
    10mA
  • Height
    990.6μm
  • Length
    1.778mm
  • Width
    1.3462mm