  • MMBZ5248BLT1G
MMBZ5248BLT1G
advertisement
Manufacturer No:
MMBZ5248BLT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-MMBZ5248BLT1G
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MMBZ5248BLT1G
Description:
Quantity:
In Stock : 4925
Purchasing and Inquiry
Product Description:
Features:
Voltage Regulation: This diode has a specific breakdown voltage, indicated by the "5248" in its part number (MMBZ5248BLT1G). It maintains a consistent voltage drop across its terminals, ensuring accurate voltage regulation.
Applications:
Step5Bar-code shipping tag
MMBZ5248BLT1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 15 hours ago)
  • Material
    Plastic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Length
    3.0226mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Plating
    Tin
  • Radiation Hardening
    No
  • Number of Pins
    3
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Height
    1.1176mm
  • Width
    1.397mm
  • Impedance
    21Ohm
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Voltage - Rated DC
    18V
  • Technology
    ZENER
  • HTS Code
  • Power Rating
    225mW
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MMBZ5248B
  • Pin Count
  • Surface Mount
    YES
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    225mW
  • Number of Elements
    1
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Forward Voltage
    900mV
  • Tolerance
    ±5%
  • Working Voltage
    18V
  • Element Configuration
    Single
  • Voltage Tolerance
    5%
  • Power Dissipation
    300mW
  • Breakdown Voltage
    18.9V
  • Max Reverse Leakage Current
    100nA
  • Test Current
    7mA
  • ESD Protection
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 14V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Zener Voltage
    18V
  • Reference Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Impedance-Max
    21Ohm
  • Zener Current
    10mA