  • 1N5931BRLG
1N5931BRLG
advertisement
Manufacturer No:
1N5931BRLG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-1N5931BRLG
Datasheet:
1N5931BRLG
Purchasing and Inquiry
1N5931BRLG Overview
It is necessary to supply this electrical device with a reverse leakage current of 1μA @ 13.7V.5% is the maximum voltage (Tol) that can be supplied.Reverse leakage current reaches a maximum of 1μA.The design is highly flexible due to the zener current of 83mA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.A peak reverse voltage of 1μA is recommended for this device to function fully.
1N5931BRLG Features
reverse leakage current of 1μA @ 13.7V
1μA @ 13.7V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 83mA
1N5931BRLG Applications
There are a lot of ON Semiconductor 1N5931BRLG applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
1N5931BRLG
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 23 hours ago)
  • Contact Plating
    Tin
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.535924g
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5%
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1N5931
    1
  • Working Voltage
    18V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    12Ohm
  • Element Configuration
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 13.7V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    12Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    20.8mA
  • Reference Voltage
    18V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Zener Voltage
    18V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    83mA
  • Diameter
    2.7mm
  • Height
    5.2mm
  • Length
    6.35mm
  • Width
    6.35mm