  • 1N5938BRLG
1N5938BRLG
advertisement
Manufacturer No:
1N5938BRLG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-1N5938BRLG
Datasheet:
1N5938BRLG
Purchasing and Inquiry
1N5938BRLG Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 1μA @ 27.4V.This value (Tol) represents the maximum voltage that can be supplied.1μA is the maximum reverse leakage current.The design flexibility of this device is extremely high since its zener current is 41mA.When the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied for its operation, it reaches 1.5V @ 200mA.
1N5938BRLG Features
reverse leakage current of 1μA @ 27.4V
1μA @ 27.4V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 41mA
1N5938BRLG Applications
There are a lot of ON Semiconductor 1N5938BRLG applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
1N5938BRLG
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1N5938
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    38Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 27.4V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    38Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    10.4mA
  • Reference Voltage
    36V
  • Zener Voltage
    36V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    41mA
  • Diameter
    2.7mm
  • Height
    5.2mm