  • 1N5942P/TR8
1N5942P/TR8
advertisement
Manufacturer No:
1N5942P/TR8
HK JDW NO:
523-1N5942P/TR8
Datasheet:
1N5942P/TR8
Description:
70Ohms ±20% 51V 1μA @ 38.8V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5942P/TR8
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5942
  • Impedance
    70Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 38.8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    70Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    51V
  • Zener Voltage
    51V