  • 1SMA20AT3
1SMA20AT3
advertisement
Manufacturer No:
1SMA20AT3
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-1SMA20AT3
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
1SMA20AT3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
1SMA20AT3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    2
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-C2
  • Operating Supply Voltage
    20V
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Unidirectional
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    0.5W
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    32.4V
  • Clamping Voltage
    32.4V
  • Peak Pulse Current
    12.3A
  • Reverse Standoff Voltage
    20V
  • Max Surge Current
    12.3A
  • Peak Pulse Power
    400W
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    22.2V
  • Capacitance @ Frequency
    585pF @ 1MHz