  • ESD9X3.3ST5G
ESD9X3.3ST5G
advertisement
Manufacturer No:
ESD9X3.3ST5G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-ESD9X3.3ST5G
Package:
SOD-923
Datasheet:
ESD9X3.3ST5G
Description:
TVS DIODE 3.3V 10.4V SOD923
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
ESD9X3.3ST5G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-923
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    80pF
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Depth
    600μm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    ESD9
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    3.3V
  • Polarity
    Unidirectional
  • Leakage Current
    2.5μA
  • Number of Circuits
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    9.8A 8/20μs
  • Max Reverse Leakage Current
    2.5μA
  • Clamping Voltage
    10.4V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    3.3V Max
  • Peak Pulse Current
    9.8A
  • Reverse Standoff Voltage
    3.3V
  • Max Surge Current
    9.8A
  • Peak Pulse Power
    102W
  • Direction
    Unidirectional
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    1mA
  • Breakdown Voltage
    5V
  • Capacitance @ Frequency
    80pF @ 1MHz
  • Reverse Breakdown Voltage
    5V
  • Max Breakdown Voltage
    5V