  • 20021311-00020T8LF
20021311-00020T8LF
advertisement
Manufacturer No:
20021311-00020T8LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-20021311-00020T8LF
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold, GXT™ Plastic 20 Positions Female Socket
Quantity:
In Stock : 70
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
20021311-00020T8LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Length
    11.43mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    30.0μin 0.76μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    100.0μin 2.54μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Plastic
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Minitek127® 1.27mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Applications
    General Purpose, Industrial, Telecommunications
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold, GXT™
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    3mm
  • Insulation Height
    0.173 4.40mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Contact Length - Post
    0.094 2.40mm
  • Number of Contacts
    20
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Resistance
    30mOhm