  • 20021311-00066T1LF
20021311-00066T1LF
advertisement
Manufacturer No:
20021311-00066T1LF
HK JDW NO:
44-20021311-00066T1LF
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Plastic 66 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
20021311-00066T1LF
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Minitek127® 1.27mm
  • Number of Positions
    66
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Pitch
    1.27mm
  • Depth
    3mm
  • Insulation Height
    0.173 4.40mm
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Contact Length - Post
    0.094 2.40mm
  • Number of Contacts
    66
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Length
    40.64mm