  • 20021323-00010C1LF
20021323-00010C1LF
advertisement
Manufacturer No:
20021323-00010C1LF
HK JDW NO:
44-20021323-00010C1LF
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Plastic 10 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
20021323-00010C1LF
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Number of Contacts
    10
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Length
    6.81mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    Flash
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Minitek127® 20021323
  • Feature
    Pick and Place
  • Connector Type
    Receptacle, Bottom Entry
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Pitch
    1.27mm
  • Depth
    4.45mm
  • Insulation Height
    0.087 2.20mm