  • 20021323-00010T1LF
20021323-00010T1LF
advertisement
Manufacturer No:
20021323-00010T1LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-20021323-00010T1LF
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle, Bottom Entry Solder Copper Alloy Surface Mount Tube Gold Plastic 10 Positions Female Socket
Quantity:
In Stock : 1518
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
20021323-00010T1LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Plastic
  • Housing Material
    Plastic
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Minitek127® 20021323
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Bottom Entry
  • Number of Positions
    10
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Applications
    General Purpose, Industrial, Telecommunications
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    4.45mm
  • Insulation Height
    0.087 2.20mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Number of Contacts
    10
  • Contact Resistance
    50mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Length
    6.81mm